Pozor na moderných rybárov
Niet na to si oddýchnuť na rybačke. Uloviť si pár hesiel, získať nejaký ten IBAN účtu. Alebo si len tak presmerovať tok peňazí na tajný účet na Bali. No hej, rybárčenie alebo ak chcetephishing má svoje čaro ktorému len málokto odolá. Že vám sa to stať nemôže? Vy ste predsa opatrný, a pri každom výbere peňazí z bankomatu alebo platbe kartou keď zadávate PIN zakrývate klávesnicu. No ale tu a nebavíme o odpozorovaní PIN kódu pri nákupe kartou. Tu sa bavíme o internetovej online krádeži. Ak nemáte vo zvyku si skontrolovať svoj účet a pohybu na ňom tak len sotva prídete na to že a niečo deje. Ak je navyše útočník chytrí bude sa jednať o veľmi malé sumy a kľudne sa môže stať že si nič nevšimnete aj celé mesiace.
Azda už každý vie že banka od vás prostredníctvom mailu nikdy nežiada všetky prihlasovacie údaje. A už vôbec nie heslo. Ak už treba niečo na overenie tak zvyčajne to býva rodné číslo ale to je tak všetko. V žiadnom prípade by ste ale nemali klikať na priložený odkaz ktorý vás presmeruje na nejakú stránku. Je dosť možné že sa bude podobať na tú cez ktorú sa prihlasujete k internet bankingu. Ale tam podobnosť končí. Následne pod rôznymi zámienkami, ako je aktualizácia systému, prechod na novšiu verziu a podobne od vás znova chcú aby ste zadali prihlasovacie údaje a je vymaľované. Je to až brilantne jednoduché a množstvo ľudí si myslí že im sa to stať nemôže ale na tom to celé stojí a padá.
No čo už keď sa dostali k vaším prihlasovacím údajom a vedia dokonca aj číslo karty. Nebudeme vás tu opantávať že sa nič nedeje a stačí len to alebo tamto. V tomto prípade je situácia dosť vážna a neodkladne kontaktuje svoju banku. Každá banka poskytuje 24 hodinovú infolinku pre podobné prípady. Ak to ale nie je možné, oznámte to aspoň na políciu. Pretože tu sa už nebavíme o to či sa niečo udeje ale už sa tu bavíme o minimalizovaní škôd. A vy v tomto prípade ťaháte za kratší koniec.