Nomofóbia – trpíte ňou aj vy?
Mnohí z nás si to ani neuvedomujú, ale čoraz častejšie sa stáva, že mobily doslova ovládajú ľudí. V našich životoch sa stali tak dôležitými, že čo i len hodina bez prístupu na internet, zopár minút bez kontroly správ a nových hovorov, nás privádza do šialenstva. Bez vážnych problémov to môžeme pokojne nazvať závislosťou, ktorá si dokonca získala už aj vlastné pomenovanie – ide o nomofóbiu. V podstate ide o chorobu, ktorou trpí väčšina populácie a pri tejto závislosti sa stáva, že človek trpí hysterickými reakciami, ak sa odlúči od mobilu.
Dokonca sa pre túto chorobu vyčlenilo aj zopár znakov, ktoré ju charakterizujú. Prečítajte si ich a zistite, či aj vás trápi táto moderná závislosť.
Prvým znakom je jednoznačne dôležitosť. Pod týmto pojmom rozumieme to, že sa pre nás mobil stal tou najdôležitejšou vecou v našom živote. Ničomu inému nevenujeme takú veľkú pozornosť ako jemu, nič iné nás nezaujíma a komunikovať vieme už skoro iba prostredníctvom správ a internetu v mobile. Veľmi zaujímavým je aj takzvaný syndróm odlúčenia, ktorý sa pri nomofóbií objavuje veľmi často. Vyznačuje sa náladovosťou, sme podráždení, cítime sa pod stresom a panikárime. Veľmi často sa objavuje aj hystéria. Po čase sa dokonca môžu objavovať aj konflikty. Hádky a spory v partnerstve či rodine alebo nepríjemnosti v práci sa môžu stať každodennou súčasťou nášho života.
No a ako by sme mohli tomuto čoraz častejšie sa vyskytujúcemu ochoreniu predchádzať? Riešenie je veľmi jednoduché. Stačí umiestniť mobil mimo nášho dosahu, prestať s ustavičným kontrolovaním správ a noviniek vo svete, dokonca si skúsiť vypnúť všetky upozornenia a naučiť sa znovu žiť.
Nemali by sme dovoliť, aby nás ovládalo niečo tak malé ako je obyčajný mobilný telefón. Aj takýmito jednoduchými trikmi sa dokážeme zbaviť nepríjemnej závislosti na mobiloch. Zopár ľudí to už vyskúšalo a tieto malé kroky sa naozaj osvedčili. Tak čo, vyskúšate ich aj vy?