Čo je to vlastne bezlepková diéta a koho sa dotýka?
S pojmom bezlepkové stravovanie sa niekto stretáva na vlastnej koži a pravidelne, iní o tejto diéte aspoň počuli. U laikov vyvoláva pocit, že ide o prísny a v podstate veľmi nudný jedálniček. Hádžeme ho do jedného vreca so zdravým spôsobom stravovania. V skutočnosti však aj bezlepkové stravovanie predstavuje rôzne zaujímavé alternatívy, dokonca existujú špeciálne darčekové koše pre vašich najbližších, ktorých sa tento „obmedzený“ štýl stravovania dotýka. Čo je ale vlastne ten lepok?
Konkrétnejšie ide o glutén, a ten v doslovnom preklade z latinčiny znamená „lepidlo“. Ide o súčasť pšenice, raži a ovsi a jeho znakom je napr. fakt, že cesto s týmto obsahom sa dá pekne naťahovať a tvarovať, nakoľko je „zlepené“. Bežný človek to považuje za samozrejmosť, ale sú ľudia, čo sa takýmto produktom nielenže chcú, ale takisto musia vyhýbať z hľadiska svojho zdravia.
V takomto prípade je nielenže potrebné vyhýbať sa produktom, čo túto látku obsahujú, ale tiež takým, čo s ňou mohli prísť nejakým spôsobom do kontaktu (napr. pri smažení na oleji, na ktorom sa predtým pripravoval recept s lepkovým zložením). Pre niektorých ľudí skonzumovanie takejto stravy spôsobí tráviace ťažkosti a v podstate nie je iná cesta, ako ich zo svojho jedálneho lístka vylúčiť. Rovnako však existujú náhrady, respektíve totožný typ potravín, ktoré však neobsahujú glutén, čo je pre dotyčnú kategóriu ľudí škodlivý.
Spravidla ale dotyčnú diétu a teda konkrétny spôsob stravovania musí predpísať lekár. A to najmä z toho dôvodu, že najskôr musí určiť presnejšiu diagnózu a to, či dotyčný človek touto netoleranciou lepku v skutočnosti trpí. Pretože platí, že každá látka, ktorá sa extrémne obmedzuje, začne človeku chýbať. V takomto prípade je ale možné ju nahrádzať inými alternatívami. A práve tieto postupy už musí presnejšie určiť odborník.