Blíži sa Black Friday
Ako ste si mohli všimnúť, vždy v novembri prichádza každoročne až k nám veľmi známy americký sviatok – Black Friday, v preklade – čierny piatok. Koná sa vždy v piatok po Dni vďakyvzdania v Spojených štátoch amerických, ktorý vychádza ako štvrtý piatok v novembri.
Všimli ste si, že práve po tomto sviatku prichádzajú predvianočné reklamy a výklady naberajú vianočný podtón? Nie je to len tak, Black Friday sa totižto považuje za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky. Zaujímavosťou je, že v Spojených štátoch to nie je síce oficiálny sviatok, ale niektoré americké štáty majú takzvaný – Deň po Dni vďakyvzdania – to znamená, že zväčša štátny zamestnanci dostávajú voľno v práci.
Ako vznikol názov?
Teórií je viac, no všetky vychádzajú Philadelphie.Jedna hovorí, že kvôli veľkému zmätku v doprave, ktorý tam začínal zvyčajne v deň po Dni vďakyvzdania. Počas šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa začal rozširovať. Naštvaný taxikári, policajti a autobusári nazvali nasledujúce dva dni po Dni vďakyvzdania za Black Friday aSaturday, a to kvôli kolónam, zápcham a chaotickej doprave v mestách.
Obchodníkom neprišiel tento názov príliš pozitívny, preto sa ho snažili premenovať na Big Friday a Saturday, no neúspešne.
Čierny piatok a jeho kritika
Black Friday má u ľudí veľkú odozvu. Firmy využívajú tento sviatok na obrovské výpredaje. U nás to však nenaberá také kontúry ako v Amerike i keď už aj u nás stále vo väčšom počte rok, čo rok ľudia využívajú tieto zľavy.
Poznáte tie zábery, keď zamestnanci obchodov poriadne ani neotvoria dvere a už sa na nich valí dav, ktorý sa bije a snaží sa uchmatnúť tie najlepšie tovary? A nie, nie je to len nahrané. Občania USA sú naozaj ochotný stáť hodiny pred obchodmi a následne rozmetať a vypredať celú predajňu. Žiaľ, spája sa s tým aj častejšie výjazdy záchranárov, kvôli úrazom a rôznym zraneniam. Preto je tento sviatok označovaný, sviatkom materiálneho sveta a konzumnej spoločnosti.