Ako budete túto zimu kúriť?
Aj keď sa na Slovensku nemusí kúriť celý rok, značnú časť peňazí si táto položka z rodinného rozpočtu zoberie. Zaistiť si v dome teplo počas chladných mesiacov chce každý z nás. Na udržanie teplotného komfortu môžete použiť rôzne druhy vykurovania.
Elektrina
Väčšina ľudí považuje kúrenie elektrinou za najdrahší spôsob. Pravda je ale iná. Tento spôsob vykurovania je vhodný hlavne do montovaných a pasívnych rodinných domov. Tiež je vhodný ako doplnok k inému druhu kúrenia (napríklad tuhým palivom)
Plusy
- Bezprašnosť
- Šetrné k životnému prostrediu
- Jednoduché ovládanie
Mínusy
- Čím väčší priestor vykurujete tým vyšší výkon ba mal kotol mať. V opačnom prípade nevykúrite všetky miestnosti. Zvýšia sa tak náklady na jeho kúpu a aj na prevádzku.
Okrem elektokotla existuje niekoľko ďalších spôsobov ako využiť túto energiu na zohriatie obytného priestoru
- Akumulačné kachle
- Infrakúrenie, infražiarenie
- Elektrické radiátory
Plyn
Plynové kotle sa tešia veľkej obľube. Jednoduché ovládanie, nie je potrebná žiadna skladovacia miestnosť a vysoká účinnosť sú plusy, ktoré hovoria za všetko. Ak si k tomu pripočítate nižšiu cenu plynu (ktorá ale môže kedykoľvek stúpnuť) niet sa čomu diviť, že po tomto type kúrenia siaha viac a viac ľudí. Sú vhodné do starých, novších ale aj moderných pasívnych, či nízkoenergetických domov.
Hlavným mínusom je pravidelná prehliadka kotla. Ak by ste ju zanedbali mohlo by to mať katastrofálne následky.
Tuhé palivo
Drevo, uhlie, brikety či pelety sa vám môžu v zimných mesiacoch postarať o tepelný komfort. Potrebujete k tomu ale vhodnú pec, kotol na pevné palivo alebo krb. Ak chcete mať doma rodinnú pokojnú atmosféru, praskajúce polienka v krbe vám ju príjemne dotvoria.
Plusy
- Nízke náklady na palivo
- Vhodné do domov, kde nie je možné pripojiť sa na elektrinu, alebo plyn
Mínusy
- Potreba miestnosti na uskladnenie dreva, uhlia,…
- Vysoká prašnosť
- Značne znečisťuje životné prostredie
- Potreba neustálej obsluhy pece