Aká je pravda o peniazoch a vzťahoch?
- Vedú samostatné bankové účty. Niektoré páry si myslia, že najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť argumentom o peniazoch, je viesť oddelené účty. Jeho výplata ide na jeden účet, jej ide na druhý a každý z nich platí osobitne. Žiadne poškodenie, žiadna chyba, nie? Zle. To vytvára len základ pre ďalšie finančné problémy v priebehu času.
- Nesúhlasia, pokiaľ ide o ich životný štýl. Povedzme, že nakupujete v službe veľa oblečenia, no váš manžel s tým nesúhlasí. Radšej by peniaze minul na niečo iné. A pokiaľ nemáte spoločný príjem, ktorý by pokryl jeho i vaše náklady, bude zle.
- Nechajme, aby medzi nimi boli rozdiely v osobnosti. Osobnosť každého je iná a protiklady majú tendenciu sa priťahovať. Šanca je, že jeden z vás miluje pracovné čísla a druhý by radšej nebol viazaný tým, čo čísla ukazujú. Jeden z vás môže byť sporiteľom a druhý je ochotnejší minúť. A tu veru nastáva ďalší problém.
- Rozdeľme ich na väčšinu párov. Jeden z nich pravdepodobne zarobí viac peňazí ako ten druhý. Zriedkakedy budete mať rovnaký plat. Ale bez ohľadu na to, či suma dosiahne 500 alebo 5000 eur ročne, môže nastať ten istý problém. Okrem toho, že ste videli celý príjem ako „naše peniaze“, môžete si myslieť, že máte pákový efekt nad ostatnými – to všetko vďaka niekoľkým ďalším čísliciam na vašej výplata. Manžel, ktorý prináša najviac peňazí, sa niekedy môže cítiť oprávnený na to, aby míňal najviac. To by ste dovoliť nemali.
- Pokiaľ neveríte svojmu manželovi, nemusí to vždy znamenať vzťah. Niekedy to je, keď neveríte zdieľanej finančnej vízii otvorením bočného bankového účtu alebo skrytím hotovosti. To je klamlivé. To isté platí, ak máte kreditnú kartu, o ktorej váš manžel nič nevie.
Najlepšia je komunikácia. Treba otvorene rozprávať o peniazoch a o tom, aké máme predstavy o spoločnej budúcnosti aj čo sa týka tejto oblasti nášho života.