Laminátové podlahy: buďte k nim nežní
Laminát pôsobí veľmi prirodzene, v obchodoch nájdete aj takmer hodnoverné imitácie dreva, sú lacné a veľmi jednoducho, si ich položíte aj sami. Jeden závažný nedostatok, by sa však našiel.
Neznášajú vodu!
Keď som si do svojho domu položil laminátové podlahy ja, bol som nadšený. Vyzerali tak krásne a do môjho interiéru zapadli dokonale. V dome boli pôvodné podlahy, aj keď neviem, či sa to, čo bolo na zemi, vôbec dalo nazvať podlahami. Boli to skôr drevené dosky v dosť zlom stave. Laminátové podlahy som si vybral práve preto, že som nemusel starú podlahu vytrhávať. Stačilo na ňu položiť molitanovú podložku a laminátové podlahy.
Moja radosť z krásnej, novej podlahy, zmizla asi po mesiaci. Dal som si ju totiž aj do kuchyne, kde sa na zem zvykne pravidelne niečo vyliať. Na týchto miestach dosky začali doslova bobtnať. Niečo podobné sa však stalo aj na iných miestach. Pripisujem to častému zmývaniu s nedokonale vyžmýkaným mopom. Ak sa teda aj vy rozhodnete pre laminát, nedávajte ho do kuchyne, dajte veľký pozor na zmývanie a taktiež na akúkoľvek tekutinu, ktorá sa dostane na zem. Verte, že stačí málo a podlahy budú vyzerať, akoby na meste ležali už desať rokov.
Ďalšie problémy
V úvode som síce spomenul, že ide o jeden závažný nedostatok, ktorý som už pomenoval, no laminát má aj ďalšie drobné chybičky. Ak si pri jeho pokladaní nedáte dostatočný pozor na to, aby spoje do seba dokonale zapadli, stačí jedno silnejšie stúpnutie na dosky a začnú sa ihneď rozchádzať. Ak si zvolíte tenšiu hrúbku dosiek, musíte počítať s nižšou životnosťou, pretože sa časom začnú uvoľňovať aj bez toho, aby ste ich zle poskladali..
Ďalšia vec, na ktorú si treba dávať pozor ešte pri pokládke, je to, aby do seba systém, takzvaný KLIK KLAK? Zapadol naozaj na dvesto percent. Verte, že to nie je najjednoduchšie. Ak sa vám tenká perodrážka čo len trošku poškodí, tak ste skončili. Takže s dávajte naozaj veľký pozor a hlavne pracujte opatrne a dôkladne.